PARK WOLSZTYŃSKI WE WSCHOWIE

I miejsce w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji rewitalizacji terenów zieleni w przestrzeni publicznej miasta Wschowa -2020r.

Teren parku stanowi gęsto porośnięty pas o szerokości ok 200m i długości ponad 1,2km. W projekcie skupiono się na reprezentacyjnej części parku będącego głównym obszarem użytkowania  przez mieszkańców czyli na odcinku od ul. Wolsztyńskiej do miejsca zagęszczenia podszycia lasu.

Projekt zakłada podkreślenie głównego wejścia do parku , które niestety nie jest zlokalizowane osiowo do zabytkowej wieży ciśnień. Na rogu ulic Modrzewiowej i Wolsztyńskiej zaprojektowano zieleniec wokół jednego z istniejących drzew wraz z dużym oznaczeniem nazwy parku odciśniętej częściowo w betonowej donicy. W bezpośrednim sąsiedztwie wieży zaprojektowano okrągły plac wpisany w prostokątny zielenic mający podkreślić istniejący budynek. Jest to jedna ingerencja w zieleń na terenie parku. Na placu przy wieży zlokalizowano okrągłe siedziska oraz stojaki rowerowe. Dalej odtworzono główny ciąg spacerowy w głąb parku ( w chwili obecnej widać miejscowe pozostałości kostki kamiennej ). Na zakończeniu alei zlokalizowano główną część rekreacyjną. Składa się ona z drewnianych podestów o okrągłym rzucie „rozrzuconych” pomiędzy drzewami. Znajdują się tu miejsca na ognisko wraz ze stołami i ławkami piknikowymi oraz wiaty piknikowe. W obrębie głównego okręgu wypełnionego nawierzchnią piaskową znajdują się powalone drzewa pełniące funkcje siedzisk / elementów zabaw oraz tablice zielonej szkoły , które w przystępny i atrakcyjny sposób uczą dzieci o drzewach i zwierzętach żyjących w lesie. Zaprojektowana na zakończeniu alei pergola z linkami umożliwiającymi rozrost bluszczu stanowić będzie metaforyczną bramę do gęstej części lasu. Ponadto w miejscu tym przewidziano również drewniano-linowy zestaw zabawowy.Znajdujące się w północno- wschodniej części parku wały ziemne mogą posłużyć jako terenowy tor do jazdy na rowerach ( jumptrack ).Możliwość komentowania została wyłączona.